جایگاه یابی برند یا برند پوزیشنینگ (Brand Positioning) اصطلاحی آشنا در حوزه برندسازی و بازاریابی است. اگر حتی کمی در این زمینه مطالعه یا فعالیت داشته باشید، احتمالاً این اصطلاح را دیده و یا شنیده‌اید. اگر هم با جایگاه یابی برند هیچ آشنایی ندارید، ما در این مقاله از آکادمی کاپریلا به آن اشاره کرده‌ایم تا بتوانید از این مفهوم در دنیای بازاریابی و فروش درک مناسبی پیدا کنید و از کاربردهای آن اطلاعات کاملی را به دست آورید.

فیلم آموزش جایگاه یابی برند (Brand Positioning) چیست؟ | برند پوزیشنینگ (+ فیلم رایگان)

دانلود ویدیو

تعریف جایگاه یابی برند، Brand Positioning چیست؟

جایگاه یابی برند و یا موقعیت یابی برند یک دستاورد لحظه‌ای یا مقطعی نیست، بلکه یک فرایند مستمر است؛ فرایندی که جایگاه برند شما را در ذهن مشتری، ارزشمند جلوه می‌دهد. اما باید بدانید این اصطلاح، مفهومی بسیار فراتر و گسترده‌تر از قرار گرفتن یک نام تجاری و برند در ذهن مشتریان خواهد بود.

در برندسازی، شما باید تلاش کنید با بکارگیری استراتژی‌های صحیح، نام تجاری خود را منحصر به فرد و متفاوت از رقبا جلوه دهید. اما برند پوزیشنینگ فرآیند جایگاه‌یابی برند شما در ذهن مشتریان بوده و این، چیزی بیشتری از یک شعار تبلیغاتی یا لوگوی زیبا است؛ بلکه جایگاه‌یابی برند از آن دسته استراتژی‌هایی‌ست که برند شما را از سایر برندها جدا و متمایز می‌کند.

brand positioning چیست

چرا Brand Positioning مهم است؟

فرقی نمی‌‌‌کند که برند تجاری شما شهرت کافی را دارد و یا ندارد، در هر صورت می‌توانید با استفاده از جایگاه‌یابی برند، محبوبیت برند خود را کنترل کرده، افزایش دهید و جایگاه برند خود را در ذهن مشتری تثبیت کنید.

بیشتر از یک قرن پیش شرکتی به نام سودا تصمیم گرفت محصولی جدید را که قبل از آن نمونه‌ای در بازار نداشت به بازار عرضه کند. با ارائه این محصول توانست شهرت و موقعیت برند خود را جهانی کرده و در ذهن مشتریان جایگاه خوبی را به دست آورد.

برنامه‌ریزی این شرکت با تولید و ارائه نوشیدنی کولا با موفقیت پیش رفت و توانست به یکی از پرفروش‌ترین محصولات خوراکی تبدیل شود. شرکت سودا با این تولید توانست به خوبی جایگاه و موقعیت‌یابی برند را برای شرکت خود ایجاد کند، به طوری که در حال حاضر با گذشت بیشتر از یک قرن، این نوشیدنی به عنوان یک استاندارد طلایی از نوشابه در ذهن ما جای گرفته است.

Brand positioning به هر کسب و کاری این اجازه را می‌دهد تا از رقبا متمایز شود. ایجاد تمایز از رقبا موجب افزایش آگاهی از برند و افزایش تعامل و ارتباطات با مشتریان می‌شود.

باید بدانید که برای جایگاه‌یابی برند از یک استراتژی خاص و واحد برای تمامی کسب‌ و کارها استفاده نمی‌شود. برای موفقیت در این فرآ‌یند، لازم است که برای هر بنگاه تجاری، با توجه به اهداف و چشم‌اندازهای خود و همچنین نوع محصول و خدماتی که ارائه می دهند، استراتژی‌‌ّهای متفاوتی بکار گرفته شود.

به منظور آشنایی بیشتر شما با استراتژی‌های مختلف جایگاه‌یابی برند، ما در اینجا به بررسی چند مورد از معمول‌ترین استراتژی‌ها و روش‌های انجام آن اشاره کردیم. این موارد به شما کمک می‌کند تا بتوانید برای کسب و کار خود، یک استراتژی مناسبی را تدوین نمایید.

استراتژی های برند پوزیشنینگ

چگونه یک Brand Positioning قدرتمند برای کسب و کار خود ایجاد کنیم؟

برای اینکه موقعیت‌یابی برند را برای کسب و کارتان تدوین کنید، کافیست که سه مرحله ساده زیر را انجام دهید:

مرحله ۱

برای ایجاد یک تمایز و موقعیت منحصر به فرد از رقبا، چند نکته را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهید:

 • درک کنید که مصرف‌کننده و مشتری دقیقاً چه می‌خواهد و به دنبال چه چیزی است.
 • قابلیت‌های تجاری و مزایای مجموعه خود را درک کرده و از آن آگاهی کامل پیدا کنید.
 • از نحوه برندسازی دیگر شرکت‌های تجاری، اطلاعات و آگاهی کافی کسب کنید.

مرحله ۲

پس از درک موارد ذکر شده در مرحله قبل، یک بیانیه موقعیت‌یابی برند ایجاد کنید.در این بیانیه باید موارد زیر در نظر گرفته شود:

 • همگام با نیازها و خواسته‌های مشتریان باشد.
 • شرکت شما توانایی و قابلیت اجرای آن را داشته باشد.
 • با رقبای شما متفاوت بوده و مزیتی را در مقایسه با آنها دارا باشد.

مرحله ۳

در مرحله آخر باید این بیانیه را در تمام روند کاری خود را بکار ببرید و نشان دهید. یعنی در هویت برند، طراحی محصول و بسته‌بندی، خدمات، طراحی هویت بصری و در هر بخش دیگری منعکس کنید.

چند نمونه بیانیه‌های موقعیت یابی برند موفق

تسلا

تسلا یک برند لوکس خودرو است که در مقایسه با رقبا، از قیمت بالاتری برخوردار است. این شرکت تمرکز خود را از روی قیمت برداشته و بر کیفیت تاکید دارد. خودروهای تسلا، با کیفیت بالا و منحصر به فردی که دارند، توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند و توانسته فروش زیادی از خودرو را در بازارهای جهانی به خود اختصاص دهند.

خودروهای تسلا در مقایسه با دیگر خودروهای لوکس نیز از مزیت رقابتی برخوردار است. این مزیت، برقی بودن است که آن را از خودروهای لوکس با سوخت فسیلی یا حتی هیبریدی متمایز می‌کند. تولید خودروهای لوکس که سازگار با محیط زیست هستند، مهم‌ترین استراتژی این شرکت بوده که برای برندسازی و جایگاه‌یابی برند آن را بکار برده است.

مثال جایگاه یابی برند - تسلا

باشگاه اصلاح دلار (Dollar Shave Club)

استراتژی اصلی این برند (یک تیغ اصلاح است) برای جایگاه‌یابی و ماندن در ذهن مشتریان، هزینه پایین آن است. این استراتژی در نام آن نیز منعکس شده است. واژه دلار یادآور مقرون به صرفه بودن است.

نام تجاری Dollar Shave Club، بیانیه جایگاه‌یابی برند خود را بر روی راحتی مشتریان و هزینه پایین معطوف کرده است و برای مشتریان معمولی که به دنبال محصولات خدمات ارزان هستند، انتخاب مناسبی است.
رقیب این برند، مارک تجاری ژیلت بوده که محصولات خود را با قیمتی بسیار گران‌تر عرضه می‌کند و برای تبلیغات نیز از افراد مدلینگ و با ظاهر آراسته و جدی استفاده می‌نماید. در مقابل برند Dollar Shave Club، تبلیغات خود را با افراد معمولی که ظاهر نه چندان شیکی دارند، انجام می‌دهد.

به نظر می‌رسد که برند Dollar Shave Club به دنبال افزایش طیف و گروه مشتریان خود است و می‌ّخواهد بخش زیادی از افراد در گروه‌های سنی مختلف را جذب کند. در راستای این هدف محصولاتی را تولید کرده که برای بیشتر مشتریان با درآمدهای معمولی قابل استفاده باشد. این برند راحتی و سادگی را درنام تجاری خود نیز منعکس کرده است، این نام تجاری در مقایسه با رقبا، راحت‌تر، سرگرم کننده‌تر و ارزان‌تر است.

مثال جایگاه یابی برند - باشگاه اصلاح دلار

نایک

نایک (Nike) یک برند ورزشی موفق، فعالیت خود را با تمرکز بر نوآوری شروع کرد. این برند کفش جدیدی به نام وافل را اختراع کرد و با تمرکز بر گروه ورزشکاران سعی کرد برند خود را توسعه و گسترش دهد. در حال حاضر نیز نایک با تولید کفش و دیگر پوشاک ورزشی توانسته به یکی از شناخته‌ترین برندها در دنیا تبدیل شود.

نام تجاری برند نایک و پیامی که برای مخاطب دارد بر روی توانمندسازی متمرکز است. این پیام در تمام روندها و بخش‌های این برند قابل رویت است. برای مثال می‌‌توان نام نایک را بیان کرد که برگرفته شده از یک الاهه یونانی توانمند است، یا اینکه شعار تبلیغاتی «فقط انجامش بده (Just Do It)» و همچنین تبلیغات محصولات نایک با استفاده از ورزشکارانی که در حال ورزش و تلاش زیاد هستند طراحی می‌شود که تمام این موارد، پیام برند نایک را که همان تاکید بر توامندسازی است منعکس می‌کند.

برند تجاری نایک بر روی توامندسازی ورزشکاران با استفاده از نوآوری در تولید محصول، متمرکز شده است تا به ورزشکاران کمک کند هر بار عملکرد بهتری داشته باشند.

مثال جایگاه یابی برند - نایک

برندسازی در حوزه مد و پوشاک، مبحث گسترده و جذابی است که نایکی به خوبی از پس آن بر آمده است. اگر شما هم در این حوزه کار می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم دوره آموزش ویدئویی «برندسازی مد و پوشاک» را در وبسایت فرادرس مشاهده کنید. این دوره آموزشی در 5 ساعت و 33 دقیقه، کلیه مباحث تئوری و عملیاتی برندسازی پوشاک را به شما آموزش داده و چالش‌ها و مشکلات برندینگ مد و پوشاک را در ایران بررسی می‌کند.

سرفصل این دوره آموزشی:

 • درس یکم: آشنایی با مد
 • درس دوم: صنعت مد و پوشاک در جهان
 • درس سوم: پادشاهی به نام مصرف‌کننده
 • درس چهارم: مفهوم برند و برندسازی در صنعت مد
 • درس پنجم: هنر خلق برند لوکس در پوشاک
 • درس ششم: دو استراتژی قوی در برندسازی مد و پوشاک
 • درس هفتم: رسانه‌های اجتماعی و برندسازی
 • درس هشتم: چالش‌ها و استراتژی‌های برندسازی مد و پوشاک در ایران

برای دانلود این دوره آموزشی، اینجا (+) را کلیک کنید.

HubSpotco

HubSpotco تجارت خود را بر مبنای بازاریابی ایجاد کرد و سعی کرد با تولید و ارائه محتوای مفید برندش را توسعه دهد و مخاطبان را جذب سایت خود کند. HubSpot به عنوان یک ابزار اتوماسیون بازاریابی شروع به فعالیت کرد و با داشتن یک سیستم عامل کارآمد و مشتری پسند توانست مزیت رقابتی ایجاد کند.

این برند شروع فعالیت خود را با ایمیل‌ها کلید زد، اما در حال حاضر به یک پلتفرم کاربردی تبدیل شده است، پلتفرمی که به اتوماسیون عالی بازاریابی در حوزه فروش و خدمات تبدیل شده است. این مجموعه، بسیار بزرگ شده و بر روی نیازهای مشتریان تمرکز کرده است و با تولید محتوا، مشتری هدفمند و متمرکز را جذب می‌کند.

مثال جایگاه یابی برند - هاب اسپات

Drift

این برند اصطلاحی به نام “Conversational Marketing” را بنا نهاد و فعالیت خود را بر مبنای این شعار متمرکز کرد. پلتفروم و ابزار ساخته شده Drift جنبه متفاوتی از بازاریابی را ارائه داد و بر روی آن تاکید کرد.

بیشتر ابزارهای اتوماسیون بازاریابی بر روی کارایی و مقیاس‌پذیری تاکید دارند و فعالیت خود را بر مبنای آن قرار می‌دهند. در مقابل، Drift بر روی تعاملات انسانی در خرید و فروش تاکید کرد. نام تجاری آن نیز بر اساس همین تعاملات انسانی که بخش مهمی از فروش می‌باشد، بنا نهاده شده است. آنها همچنین در این ارتباط، کتابی را با نام “This Won’t Scale” نوشتند. محتوای این کتاب نشان داد که با اولیت قرار دادن تعاملات انسانی و افراد، به جای تمرکز بر کارایی می‌توان به موفقیت بیشتری دست پیدا کرد.

دریفت (Drift) به دنبال آن است که مفهوم جدیدی از بازاریابی B2B را ارائه دهد. اتوماسیون بازاریابی، فروش را  برای بازاریابان راحت می‌کند، اما نمی‌تواند روند کار را برای مشتریان سرعت ببخشد. در مقابل بازاریابی گفتگو که دریفت ارائه داده است، می‌تواند تجربه مشتری را بهبود دهد.

مثال جایگاه یابی برند - دریفت

سخن آخر

موقعیت‌یابی برند یا همان جایگاه‌یابی برند که ترجمه شده اصطلاح انگلیسی Brand Positioning است، می‌تواند شما را از رقبای خود متمایز کند و به عنوان نام تجاری منحصر به فرد در ذهن مشتریان ثبت کند. در واقع بکارگیری این مفهوم راهی برای شناسایی و ارتباط مشتریان با شما خواهد بود.

Brand positioning را می‌توان از طریق ابزارهای گوناگون ایجاد کرد و به مخاطبان انتقال داد. ابزارهایی صوتی، بصری و ویدیوی می‌تواند به خوبی انتقال دهنده برند شما و ویژگی‌های منحصر به فرد آن باشد.

مطرح شدن برندتان از طریق جایگاه‌یابی برند، به مشتریان کمک می‌کند تا بدانند به چه دلیل باید شما را برای خرید انتخاب کرده و به رقبایتان ترجیح دهند. برندسازی این چرایی را در ذهن مشتریان پاسخ می‌دهد که چرا باید از یک برند و یا مجموعه تجاری خرید کنم.

Brand positioning می‌تواند یک مزیت رقابتی را برای مجموعه تجاری ارائه دهد. این مزیت رقابتی در برخی موارد ممکن است تولید محصولات و یا ارائه خدمات متفاوت از رقبا باشد. در برخی موارد نیز ممکن است محصول و یا خدمات رقبا کاملا مشابه با محصولات یک برند باشد، اما باز هم می‌توان با تاکید بر روی روش بازاریابی و بسیاری آپشن‌های دیگر، یک مزیت رقابتی ایجاد کرد که به چند مورد از نمونه‌های موفق آن در این مقاله اشاره کردیم.

.

این مقاله توسط خانم فاطمه فرمانی نوشته شده است.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *