اگر برای کسب و کار خود از اینستاگرام استفاده می‌کنید، حتماً می‌دانید که استوری‌های اینستاگرام راهی بسیار موثر برای ایجاد تعامل با کاربران جوان است. طبق آمار در سال 2019، 500 میلیون صفحه در اینستاگرام هر روزه از قابلیت استوری استفاده می‌کردند و ۶۷٪ کاربرانِ این برنامه بین ۱۸ تا ۲۹ ساله هستند. استوری امکانات جذابی مانند نظرسنجی، سوال و فیلترهای واقعیت افزوده دارد که راه‌های جذابی برای تعامل با کاربران هستند.

فیلترهای واقعیت افزوده بسیار پیشرفته به نظر می‌رسند اما قابلیت استوری اینستاگرام از سال ۲۰۱۷، هنگام راه‌اندازی فیلتر چهره از این فیلترها نیز استفاده کرد. اخیراً قابلیت استوری اینستاگرام فیلترهای واقعیت افزوده را به سطح جدید رساندند و Spark AR Studio، پلتفرم تحت مالکیت فیسبوک، به کاربران اجازه می‌دهد تا برای خود فیلتر بسازند. در آگوست سال ۲۰۱۹، این پلتفرم برای عموم قابل استفاده شد و حالا هرکسی می‌تواند برای استوری خود فیلترهای واقعیت افزوده بسازد.

در این مقاله از آکادمی کاپریلا نیز قصد داریم بیشتر با فیلترهای واقعیت افزوده آشنا شویم، بدانیم چرا ساخت این فیلترها به برند شما کمک خواهد کرد و چگونه با Spark AR Studios آن‌ها را بسازیم.

فیلتر واقعیت افزوده چیست؟

فیلتر واقعیت افزوده افکت ساخته شده توسط کامپیوتر است که به‌صورت لایه‌ای بر روی عکس‌های واقعیِ ثبت شده درون گالری‌تان قرار می‌گیرد. در استوری اینستاگرام، این فیلترها تصاویر گرفته‌شده را با دوربین پشت و جلو تغییر می‌دهند.

فیلترهای صورت را به یاد بیاورید، برای مثال فیلتر سگ، گوش‌ها و بینی سگ را بر روی عکس اضافه می‌کند و با حرکت شما، این فیلتر هم جابجا می‌شود. یا فیلتر دیگری به نام سلام بر ۲۰۲۰ (Hello ۲۰۲۰) که عینک‌هایی به شکل ۲۰۲۰ به صورت شما اضافه می‌کند درحالی که بادکنک‌هایی به پایین تصویر می‌ریزند.

توجه کنید که فیلترهای واقعیت افزوده در اینستاگرام با فیلترهای کنونی متفاوت هستند. فیلترهای از پیش تنظیم شده‌ی اینستاگرام، کیفیت تصاویر را با یک کلیک افزایش می‌دهد و دیگر نیازی نیست زمانی برای ویرایش عکس‌های اینستاگرامی صرف کنید. در مقابل، فیلترهای واقعیت افزوده، ساختاری تعاملی در استوری‌های اینستاگرام هستند.

فیلترهای واقعیت افزوده چه امکانات جدیدی دارند؟

فیسبوک در کنفرانس F۸ در ماه می‌ ۲۰۱۹ اعلام کرد که از این پس هرکسی می‌تواند فیلتر واقعیت افزوده‌ی مخصوص خود را با استفاده از پلتفرم Spark AR Studio بسازد. این پلتفرم جدید به کاربران اجازه می‌دهد تا افکت‌های واقعیت افزوده دلخواهشان برای استوری اینستاگرام، استوری فیسبوک، مسنجر و Portal بسازند.

پیش از اینکه این پلتفرم در آگوست ۲۰۱۹ برای عموم قابل استفاده شود، کاربران اینستاگرام برای استفاده از Spark AR باید دعوت می‌شدند. به این معنا که تنها بعضی از کاربران انتخاب شده می‌توانستند فیلترهای واقعیت افزوده را بسازند و منتشر کنند. اما حالا هرکسی می‌تواند Spark AR Studio دانلود کند و با خلاقیت خود فیلتری ایجاد کند.

یافتن این فیلترها برای کاربران اینستاگرام آسان است. هر کسی که به پروفایل شما مراجعه کند، می‌تواند بر قسمت دارای نماد چهره (یا در نسخه جدیدتر بصورت سه ستاره) کلیک کند و تمام فیلترهای واقعیت افزوده‌ای که ساختید را در یک جا مشاهده کند.

فیلتر واقعیت افزوده کوکا کولا
مثل تصویر، وقتی که به پروفایل کسی می‌روید، سه ستاره‌ای که می‌بینید را لمس کنید تا فیلترهای آن را ببینید.

برای مشاهده‌ی فیلترهای ساخته شده در هر صفحه کافی است با وارد شدن به پروفایل شخص موردنظر بروی نماد چهره (سومین علامت از چپ) کلیک کنید.

شما همچنین می‌توانید فیلترهای اصلی را در قسمت گالری افکت بیابید. اما پست‌های دارای برند یا تبلیغاتی در این قسمت قابل مشاهده نیستند.

فیلترهای واقعیت افزوده در گالری افکت با توجه به نوع افکتی که ایجاد می‌کنند در دسته‌هایی مانند سلفی و رنگ و نور قرار می‌گیرند.

چرا برای استوری اینستاگرام خود فیلتر واقعیت افزوده بسازیم؟

این فیلتر ممکن است برای تمام کسب و کارها مناسب نباشد، اما با توجه به اینکه ۶۷٪ کاربران اینستاگرام ۱۸ تا ۲۹ ساله هستند، می‌تواند گزینه‌ای بسیار عالی برای برقراری ارتباط با کاربران جوان‌تر باشد. علاوه بر این، یک سوم استوری‌ها با بیش‌ترین بازدیدکننده متعلق به کسب و کارهاست.

در ادامه مثال‌هایی ذکر می‌کنیم تا مزایای استفاده از فیلترهای واقعیت افزوده برایتان روشن‌تر شود:

  • نشان دادن شخصیت برندتان: فیلترها سبک برندتان را منعکس می‌کنند، مخصوصاً اگر حال و هوایی باحال و سرزنده دارید. این فیلترها همچنین می‌توانند بخش‌های خاصی از برندتان را نشان دهند و به شما کمک کنند تا در بین رقیب‌هایتان خودنمایی کنید.
  • ایجاد ارتباط با مخاطبین: در سال ۲۰۱۹، بیش از ۲۰۰ میلیون صفحه در اینستاگرام بصورت روزانه استوری می‌گذاشتند. ۶۰٪ از کسب و کارها از استوری اینستاگرام و امکانات آن برای افزایش نرخ تعامل ماهانه‌ی خود کمک می‌گیرند. فیلترهای واقعیت افزوده‌ی سفارشی از جدیدترین امکانات تعاملی در استوری اینستاگرام هستند.
  • از دیگران پیشی بگیرید: فیلترهای سفارشی از امکانات جدیدی هستند که هنوز همه‌ی برندها از آن استفاده نکرده‌اند. فیلتری ایجاد کنید که مشتریان بتوانند پیش از خرید محصول موردنظر، آن را امتحان نمایند. این فیلترها تنها برای تبلیغات کارتان نیستند، بلکه با استفاده از آن‌ها می‌توانید حمایت خود را از آرمان‌های اجتماعی نشان دهید.
  • افزایش آگاهی‌سازی درباره‌ی برندتان: نماد یا لوگوی برندتان را بصورت فیلتر دربیارید. اگر فیلترتان تبلیغاتی نیست، آن را در گالری افکت اینستاگرام قرار دهید تا دیگران نیز آن را بیابند. هر کسی که عکسی با فیلترتان به اشتراک بگذارد، فالوورهای جدیدی با برندتان آشنا می‌گردند.

در هنگام بازدید از فیلترهای اینستاگرام، در قسمت پایین سمت چپ گزینه‌ای با عنوان امتحان کردن (try it) وجود دارد که با کلیک بر آن می‌توانید فیلتر را امتحان کنید. گزینه‌ی دومی از سمت راست نیز برای ذخیره‌ی فیلتر است تا بعداً مجدد از آن استفاده نمایید.

فیلتر اینستا
وقتی که گزینه Try it را بزنید می‌توانید فیلتر را همان لحظه امتحان کنید.

نمونه‌ای از بهترین فیلترهای اینستاگرامی

در ادامه به پنج فیلتر خلاقانه که توسط برندهای مختلف ساخته شده‌اند، اشاره خواهیم کرد؛ شما می‌توانید از این موارد برای ساخت فیلتر خودتان ایده بگیرید.

Aritzia

Aritzia فیلتر SuperGlow را ساخته است که با استفاده از آن آگاهی از برندشان را افزایش می‌دهند.

فیلتر اینستاگرام آریتزیا
آریتزیا یک برند لباس خارجی است که فیلتر SuperGlow را ساخته بود.

Coca-Cola Poland

فیلتر Coca-Cola Poland می‌تواند خرس قطبی برندشان را به جهان واقعی بیاورد.

فیلتر اینستا
فیلتر واقعیت مجازی کوکا کولا

Ines Longevial

این هنرمندِ مستقر در پاریس، فیلتر هنری منتشر کرده است و از آن برای نشان دادن حمایتش از آرمان‌های اجتماعی نیز استفاده می‌کند.

فیلتر واقعیت مجازی
این فیلتر به منظور حفاظت از زمین ساخته شده است.

Ray-Ban

فیلتر Reindeerized که Ray-Ban آن را ساخته است، راهی بسیار سرگرم‌کننده برای ایجاد تعامل با برند و همچنین روشی برای امتحان کردن محصولات Ray-Ban بصورت مجازی است تا مشتریان پیش از خرید محصول، آن را امتحان نمایند.

فیلتر اینستاگرام
امتحان کردن محصولات در فیلتر اینستاگرام توسط کاربران ایده هوشمندانه و خوبی است، مگر نه؟

Tiffany and Co

فیلتر ساخته شده برای Tiffany and Co به برندینگ کسب و کارشان کمک کرده است.

فیلتر واقعیت مجازی اینستا
تیفانی برند جواهرات است.

Hootsuite

این فیلتر بسیار سرگرم‌کننده به شما نشان می‌دهد که چه ایموجی هستید و به افزایش آگاهی از برند کمک می‌کند.

فیلتر واقعیت مجازی سرگرم‌کننده

چگونه با Spark AR Studios فیلتر بسازیم؟

در ادامه بصورت گام به گام به شما توضیح خواهیم داد که چگونه فیلتر را برای استوری‌تان بسازید.

گام اول: Spark AR Studio را دانلود کنید.

Spark AR Studio پلتفرمی است که برای ساخت فیلترتان به آن نیاز دارید و در حال حاضر برای مک و ویندوز قابل استفاده است.

صفحه دانلود
بر روی گزینه صورتی دانلود بزنید.

گام دوم: درباره‌ی فیلترتان تصمیم بگیرید.

برای شروع باید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید از طرح یا هشت الگوی موجود استفاده نمایید. برای مثال تصویر زیر الگوی World Object را نشان می‌دهد. این الگو اشیا سه بعدی را وارد واقعیت می‌کند، مانند خرس قطبی در فیلتر Coca-Cola Poland.

فیلتر واقعیت مجازی اینستاگرام
انواع فیلترهای استودیو

گام سوم: شروع کنید.

با باز کردن الگو، در پنل مرکزی جایگاهی برای اشیا می‌بینید. این جایگاه نمای دید (Viewport) نام دارد و در آن مکان باید فیلتر خود را بسازید.

آیفون ۸ موجود در گوشه‌ی عکس یک شبیه‌ساز است و پیش‌نمایی از کار را به شما نشان می‌دهد. شما همچنین می‌توانید از منوی کشویی برای تغییر شبیه‌سازتان از آیفون ۸ به سایر دستگاه‌ها استفاده کنید. در سمت چپ، پنل Scene وجود دارد که دارای گزینه‌هایی برای ادیت و ویرایش فیلتر است.

فیلتر اینستا
برروی گزینه Drag here بزنید.

گام چهارم: تصویری سه بعدی را آپلود کنید.

تصویری سه بعدی از AR Library برای فیلتر خود انتخاب نمایید یا خودتان تصویر موردنظرتان را وارد کنید. برای مثال ما تصویر رایگانی از AR Library انتخاب کردیم.

فضای نرم افزار Spark studio
3D Objects را انتخاب کنید.

در AR Library امکانات دیگری مانند فایل‌های صوتی و انیمیشن نیز در دسترس است.

گام پنجم: تصویر آپلود شده را ویرایش کنید.

حالا تصویر آپلود شده (که برای ما تصویر پیتزاست) را در جایگاه Viewport می‌بینید. با استفاده از پنل Scene، تصویر را به گونه‌ای که می‌خواهید در دنیای واقعی بنظر برسد، حرکت یا تعامل ایجاد کند، ویرایش نمایید. نتیجه‌ی این ویرایش‌ها، فیلتر مخصوص شماست. با استفاده از امکانات ویرایش می‌توانید برای مثال رنگ و شدت نور فضا را تغییر دهید. در ادامه می‌توانید تصویر سه بعدی بدون نور (عکس اول) و تصویر با نور محیط (عکس دوم) را مشاهده کنید.

فضای Spark Studio
عکس اول
فیلتر اینستاگرام
عکس دوم

در پنل Scene سمت چپ امکانات زیر را نیز می‌توانید پیدا کنید:

  • مسیر نور را تغییر دهید تا به شی سه بعدی عمق ببخشد.
  • تصمیم بگیرید که آیا افکت موردنظر برای دوربین جلو، پشت یا هر دو در دسترس باشد.
  • انیمیشنِ شیِ سه بعدی آپلود شده را تغییر دهید.
  • ویژگی‌های دیگری مانند انیمیشن‌های بیشتر، بافت یا سایر امکانات را به آن اضافه کنید.

گام ششم: افکت خود را امتحان کنید.

فایل امتحانی خود را به اینستاگرام یا فیسبوک بفرستید تا ببینید بر روی آن‌ها چگونه عمل می‌کند. یا بجای این کار می‌توانید برنامه‌ی Spark AR Player را دانلود نمایید.

گام هفتم: افکت خود را منتشر کنید.

حالا بر گزینه‌ی بارگذاری (upload) در گوشه‌ی پایین سمت چپ کلیک کنید. این گزینه دقیقاً زیر گزینه‌ی تست بر روی دستگاه (test on device) قرار دارد.

توجه داشته باشید که افکت جدید شما همان لحظه منتشر نخواهد شد. در ابتدا ساخته‌ی شما مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مطمئن شوند طبق اصول و دستورالعمل Spark AR است. این بررسی ممکن است چند روز یا حتی یک هفته طول بکشد.

گام هشتم: به یاد گرفتن ادامه دهید.

وقتی با این پلتفرم آشنا شوید، خیلی زود کار کردن با سایر الگوها یا چگونگی ساختن فیلتر بر روی بوم خالی را نیز یاد خواهید گرفت.

کارت ویزیت آنلاین

تاحالا اصطلاح کارت ویزیت آنلاین را شنیده‌اید؟ ابزارهای رایگانی مثل بهلینک وجود دارند که می‌توانید با کمک آن برای کسب و کارتان کارت ویزیت آنلاین درست کنید.

عملکرد به لینک به گونه‌ای است که با درج یک لینک در بیو اینستاگرام می‌توانید کاربران‌تان را به هر جایی که خواستید هدایت کنید. فقط باید لینک آن قسمت را در به لینک درج کنید.

در آخر

ساخت فیلتر واقعیت افزوده‌ی دلخواه‌تان به بیشتر دیده شدن‌تان و ایجاد تعامل با کاربران جوان در اینستاگرام کمک خواهد کرد. در نتیجه بهتر است هرچه زودتر این قابلیت سرگرم‌کننده را پیش از رقیبانتان یاد بگیرید و در اینستاگرام از آن استفاده نمایید.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای 5 نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

ماهانا دانش‌آموخته رشته آموزش زبان انگلیسی و علاقمند به مباحث وب و شبکه‌های اجتماعی است.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.