تأمین آب و برق مورد نیاز کشور، از مهم‌ترین عوامل پیشرفت اقتصادی و افزایش کیفیت زندگی جامعه است. از طرفی، با توجه به شرایط اقلیمی گرم و خشک کشور، نیاز به احداث سدهایی که ذخیره‌گاه آب مصرفی شهرها در فصول غیر بارشی باشند، اهمیت بالایی دارد و همین سدها، راه حل بسیار خوبی جهت تأمین بخشی از انرژی مورد نیاز شبکه برق کشور هستند. با توجه به این سطح از اهمیت سد سازی و تأثیر مستقیم آن در پیشرفت کشور، ضروری است جهت احداث این زیرساخت‌های حیاتی، متخصصانی تربیت شوند و هدایت پروژه‌های سد سازی را به صورت اصولی بر عهده بگیرند. بر این اساس، شغل مهندسی سد سازی، به عنوان یکی از شاخه‌های مهم مهندسی در ایران شناخته می‌شود.

در صورتی که قصد دارید با این شغل آشنا شوید و در رابطه با وظایف، مهارت‌های مورد نیاز و نرم‌افزارهای تخصصی مهندسی سد سازی، اطلاعات جامعی کسب کنید؛ تا انتها با این مقاله از «مجله اینترنتی کاپریلا» همراه باشید.

شغل مهندسی سد سازی چیست؟

با توجه به افزایش جمعیت و نیاز به منابع آبی در سراسر جهان، مهندسی سد سازی به عنوان یکی از حرفه‌های مهم و پر مزیت در دنیای مهندسی به شمار می‌رود. از طرفی، مهندسی سد سازی یک حرفه‌ی پرمسئولیت و پرخطر است که برای ساخت و نگهداری سدها، نیاز به تخصص و دانش فنی قوی دارد. بنابراین شغل مهندسی سد سازی به‌کارگیری اصول فنی و مهندسی و در نظر گرفتن مسائل اقتصادی و زیست محیطی در ایجاد ذخیره‌گاه‌های مصنوعی آب است. این ذخیره‌گاه‌ها، علاوه بر تأمین منابع آب مصرفی مورد نیاز جوامع، در تهیه انرژی الکتریسیته نیز نقش مهمی دارند.

شایان ذکر است، طراحی و ساخت اصولی سدها، باعث می‌شود تا منابع آبی، به بهینه‌ترین شکل ممکن مدیریت شوند و در عین حال، محیط زیست و حیات وحش در امان باشد؛ در حالی که ساخت غیر استاندارد این سازه‌های مهم، منجر به از بین رفتن اکوسیستم و زیستگاه‌های آبی خواهد شد.

شغل مهندسی سد سازی چیست؟
شغل مهندسی سد سازی چیست؟
پیشنهاد آموزشی مرتبط:

رشته تحصیلی مرتبط با مهندسی سد سازی

در واقع، سد سازی را می‌توان یکی از شاخه‌های مهم مهندسی عمران به شمار آورد؛ در حالی که مهندسان معماری نیز توانایی لازم جهت طراحی بهینه این سازه‌های عظیم را دارا هستند. با این حال، اگر بخواهیم ساخت سد را از دیدگاه‌های مختلف مانند تغییرات اکوسیستم و حوضه‌های آبخیز بررسی کنیم، رشته علوم و مهندسی آب، اطلاعات جامع‌تری در اختیار فعالان شغل مهندسی سد سازی قرار می‌دهد.

بر این اساس، شاهد حضور متخصصان از رشته‌های مختلف و به صورت تیم‌های تخصصی در زمینه ساخت سد هستیم که همین امر، باعث می‌شود، احداث این سازه‌ها از جنبه‌های مختلف، مطابق با استانداردهای ملی و بین‌المللی انجام گیرد.

پیشنهاد آموزشی مرتبط:

حوزه های کاری شغل مهندسی سد سازی

شغل مهندسی سد سازی، به طور گسترده در صنعت هیدرولیک، صنایع آب و برق، صنایع ساختمانی و مشاوران مهندسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع، دانش و توان فنی فعالان این حوزه، به نحوی است که پروسه‌های مختلف طراحی، اجرا و نظارت بر ساخت سازه‌های مختلف را پوشش می‌دهد. برخی از حوزه‌های کاری شامل موارد زیر می‌شود:

 • طراحی و اجرای سدها
 • تحلیل و بهبود سدها
 • مدیریت منابع آب
 • مدیریت پروژه
 • مشاوره و آموزش
 • تحقیق و توسعه

در ادامه هر یک از موارد فوق را تشریح خواهیم کرد.

حوزه های کاری شغل مهندسی سد سازی
حوزه های کاری شغل مهندسی سد سازی

طراحی و اجرای سدها

طراحی و اجرای سدها، یکی از حوزه‌های کاری مهندسین سد سازی است. آن‌ها می‌توانند به عنوان مشاور، ناظر و یا مجری در این حوزه فعالیت کنند. به این ترتیب که نوع سازه سد، نقشه ساخت، نوع مصالح به کار رفته، ساختار کانال‌های انتقال آب نیروگاه و… در این بخش از شغل مهندسی سد سازی بررسی، طراحی و در نهایت اجرا می‌شوند. در ادامه چند مورد آموزش که به نظر ما، می‌تواند در این زمینه برای شما عزیزان مفید باشد را در قالب لیست خدمت شما ارائه کرده‌ایم:

تحلیل و بهبود سدها

مهندسین سد سازی، مسئول تحلیل و بهبود سدها و دیگر سازه‌های مربوطه هستند. آن‌ها باید تحلیل رفتار سدها در شرایط مختلف را انجام دهند و در صورت وجود نواقص، بهبود‌های لازم را برنامه ریزی کنند. در چنین مواردی، ممکن است با تخلیه تدریجی آب سد، امکان انجام فعالیت‌های اصلاحی یا مقاوم سازی ساختمان و کانال‌های انتقال آب صورت گیرد. در ادامه چند مورد آموزش که به نظر ما، می‌تواند در این زمینه برای شما عزیزان مفید باشد را در قالب لیست خدمت شما ارائه کرده‌ایم:

مدیریت منابع آب

مهندسین سد سازی می‌توانند در حوزه مدیریت منابع آب، بهبود کارایی سدها، کنترل سیلاب و همچنین استفاده بهینه از آب‌های زیرزمینی کمک کنند. این امر خصوصاً در کشورهایی مانند ایران که دارای اقلیم‌های مختلف آب و هوایی و بارش‌های نامتناسب در طول سال است، ضرورت دارد. به این ترتیب، می‌توان از طریق ایجاد ذخیره‌گاه‌های مصنوعی آب، به گسترش کشاورزی، تأمین نیازهای شهری و صنعتی و بهبود شرایط اکوسیستم یک منطقه کمک کرد. در ادامه چند مورد آموزش که به نظر ما، می‌تواند در این زمینه برای شما عزیزان مفید باشد را در قالب لیست خدمت شما ارائه کرده‌ایم:

مدیریت منابع آب
مدیریت منابع آب

مدیریت پروژه

فعالان در عرصه مهندسی سد سازی، می‌توانند در حوزه مدیریت پروژه‌های سد سازی فعالیت کنند. آن‌ها مسئول برنامه‌ریزی، کنترل هزینه‌ها، کنترل کیفیت و برنامه زمانی هستند. به این ترتیب، با توجه به دانش و آگاهی که در حوزه‌های مختلف طراحی و اجرای سازه‌های آبی در اختیار مهندسان قرار دارد، توان مدیریت تیم‌های عملیاتی در این حوزه را دارا خواهند بود. در ادامه چند مورد آموزش که به نظر ما، می‌تواند در این زمینه برای شما عزیزان مفید باشد را در قالب لیست خدمت شما ارائه کرده‌ایم:

مشاوره و آموزش

افرادی که تجربه و دانش کافی در حوزه سد سازی را کسب نمایند، می‌توانند به عنوان مشاور در حوزه سد سازی فعالیت کنند و به شرکت‌ها و دولت‌ها در مورد طراحی و اجرای سدها و سایر سازه‌های مربوطه مشاوره دهند. همچنین، آن‌ها می‌توانند دوره‌های آموزشی برای مهندسان جوان و دانشجویان ارائه دهند.

تحقیق و توسعه

مهندسان سد سازی می‌توانند در حوزه تحقیق و توسعه فعالیت کنند و به دنبال یافتن راه‌حل‌های جدید در زمینه طراحی و اجرای سدها باشند. این مورد شامل روش‌های نوین ساخت، شیوه‌های انتقال آب، نیروگاه‌های برق‌آبی پیشرفته و… باشد. از طرفی با استفاده از تکنیک‌های نوین طراحی و ساخت، می‌توان حداکثر بازدهی را از منابع آبی کشور دریافت نمود و در اختیار بخش‌های کشاورزی، صنعتی، شهری و انرژی، قرار داد. در ادامه چند مورد آموزش که به نظر ما، می‌تواند در این زمینه برای شما عزیزان مفید باشد را در قالب لیست خدمت شما ارائه کرده‌ایم:

وظایف و مسئولیت های شغل مهندسی سد سازی

فعالیت در شغل مهندسی سد سازی شامل مجموعه‌ای از وظایف فنی، عملیاتی و مدیریتی است که شناخت و اجرای دقیق آن‌ها، باعث دستیابی به نتایج مورد نظر خواهد شد. مجموعه این وظایف در حوزه‌های مختلف کاری این شغل عبارت‌اند از:

 • بررسی استعداد بخش‌های مختلف سرزمین جهت احداث سد
 • امکان سنجی ساخت سد با توجه به ویژگی‌های توپولوژیکی و خاک منطقه
 • در نظر گرفتن استاندارهای زیست محیطی
 • طراحی ساختمان سد و ارائه نقشه‌های دقیق
 • نظارت بر اجرای ساخت سد
 • نظارت بر آب گیری و بهره برداری از سد
 • پایش و نظارت بر نگهداری سدها

در ادامه چند مورد آموزش که به نظر ما، می‌تواند در این زمینه برای شما عزیزان مفید باشد را در قالب لیست خدمت شما ارائه کرده‌ایم:

مهارت های مورد نیاز شغل مهندسی سد سازی

مهندسین سد سازی، برای انجام وظایف خود، به مهارت‌های مختلفی نیاز دارند که شامل مهارت‌های فنی، مدیریتی و ویژگی‌های شخصی است که نقش مهمی در موفقیت شما به عنوان متخصص سد سازی خواهند داشت. این مهارت‌ها عبارت‌اند از:

 • مهارت فنی بالا
 • تسلط بر زبان انگلیسی
 • توان تحلیل و طراحی
 • مهارت‌های ارتباطی
 • مهارت‌های مدیریتی
 • مهارت‌های حل مسئله
 • توانایی کار گروهی
 • مهارت‌های نرم‌افزاری

در ادامه هر یک از موارد فوق را تشریح خواهیم کرد.

مهارت های مورد نیاز شغل مهندسی سد سازی
مهارت های مورد نیاز شغل مهندسی سد سازی

مهارت فنی بالا

ساخت سازه‌های عظیمی همچون سدها، نیاز به سطح بالایی از دانش و توان فنی دارد؛ چرا که کوچک‌ترین اشتباهات در طراحی، زمانی که در مقیاس اصلی اجرا گردد، فاجعه بار خواهد بود. در این راستا، نیاز است به دنبال کسب حداکثر دانش و اطلاعات در حوزه‌های مختلف مهندسی عمران، طراحی و معماری سازه، ریاضیات محاسباتی و حوزه استاتیک و مقاومت مصالح باشید. در ادامه چند مورد آموزش که به نظر ما، می‌تواند در این زمینه برای شما عزیزان مفید باشد را در قالب لیست خدمت شما ارائه کرده‌ایم:

تسلط بر زبان انگلیسی

زبان انگلیسی را به عنوان پل ارتباطی با دانش روز دنیا و یک ضرورت در به‌کارگیری نرم‌افزارهای تخصصی در نظر بگیرید که در این شغل برای شما مفید خواهند بود. از این طریق، امکان دسترسی به منابع جدید علمی و شیوه‌های نوین سد سازی را پیدا خواهید کرد. همچنین، شرکت در سمینارها و همایش‌هایی که همه ساله در خصوص تکنیک‌های نوین سد سازی و تجهیزات صنعتی این حوزه برگزار می‌شود، با تسلط بر زبان انگلیسی، میسر خواهد شد. در ادامه چند مورد آموزش که به نظر ما، می‌تواند در زمینه یادگیری زبان انگلیسی برای شما عزیزان مفید باشد را در قالب لیست خدمت شما ارائه کرده‌ایم:

توان تحلیل و طراحی

طراحی و نقشه کشی سدها و همچنین تحلیل نتایج به دست آمده از نرم‌افزارهای شبیه سازی، یک مهارت مهم و حیاتی برای مهندسان سد سازی به شمار می‌رود. از این طریق، می‌توانید پیش بینی کنید که پروژه در تمام مراحل ساخت به درستی پیش می‌روند و نتیجه حاصل، مطابق با انتظارات خواهد بود.

در واقع، پیش از اینکه بخواهید با صرف هزینه و زمان، طرح را شروع کنید؛ می‌توانید با استفاده از تحلیل شرایط محیطی یا نتایج شبیه سازی انجام شده با ابزارهای کامپیوتری، به تحلیل سناریوهای مختلف بپردازید. به این ترتیب، می‌توان هزینه‌ها را کاهش داد و در زمان و منابع صرفه‌جویی کرد. در ادامه چند مورد آموزش که به نظر ما، می‌تواند در این زمینه برای شما عزیزان مفید باشد را در قالب لیست خدمت شما ارائه کرده‌ایم:

توان تحلیل و طراحی
توان تحلیل و طراحی

مهارت های ارتباطی

برقراری ارتباط با متخصصان زمین شناسی، خاک، مکانیک و همچنین تیم‌های عملیاتی ساختمانی، باعث می‌شود از توان کل مجموعه برای پیش برد اهداف و انجام وظایف خود بهره بگیرید. در واقع با توجه به گستردگی علوم مورد نیاز در شغل مهندسی سد سازی، تنها از طریق این مهارت است که اطلاعات مورد نیاز خود را به راحتی جمع آوری خواهید کرد. در ادامه چند مورد آموزش که به نظر ما، می‌تواند در این زمینه برای شما عزیزان مفید باشد را در قالب لیست خدمت شما ارائه کرده‌ایم:

مهارت های مدیریتی

در شغل مهندسی سد سازی، زمانی که تجربه فعالیت در پروژه‌های مختلف را کسب کنید؛ ممکن است شما را به عنوان مدیر اجرایی یک پروژه منصوب کنند . در این شرایط، علاوه بر توان فنی، نیاز است مهارت‌های مدیریت خود را تقویت نمایید. به این ترتیب، قادر به هدایت نیروی انسانی و منابع در جهت درست خواهید بود. در ادامه چند مورد آموزش که به نظر ما، می‌تواند در این زمینه برای شما عزیزان مفید باشد را در قالب لیست خدمت شما ارائه کرده‌ایم:

مهارت های حل مسئله

از آنجا که همواره عوامل متعددی در اجرای پروژه‌های سد سازی تأثیر دارند؛ همواره مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فنی و زیست محیطی بروز می‌کنند که ممکن است منجر به ایجاد موانع اساسی شوند. در این شرایط، شما باید به عنوان مهندس سد ساز، چه در قالب تیم اجرایی و چه در حوزه مدیریت، توان کافی در جهت حل مشکلات به وجود آمده را داشته باشید. در ادامه چند مورد آموزش که به نظر ما، می‌تواند در این زمینه برای شما عزیزان مفید باشد را در قالب لیست خدمت شما ارائه کرده‌ایم:

توانایی کار گروهی

تیم‌هایی که در ساخت سد فعالیت می‌کنند، بسیار گسترده و شامل حوزه‌های مختلفی است. همین گستردگی باعث می‌شد که مشکلات ناشی از ناهماهنگی در بین واحدهای مختلف بروز کند. در این حالت، هر عضو از گروه باید به عنوان بخشی از تیم، وظایف خود را در راستای هدف کلی و موفقیت پروژه به انجام برساند. در ادامه چند مورد آموزش که به نظر ما، می‌تواند در این زمینه برای شما عزیزان مفید باشد را در قالب لیست خدمت شما ارائه کرده‌ایم:

توانایی کار گروهی
توانایی کار گروهی

مهارت های نرم‌افزاری

برخورداری از مهارت‌های کامپیوتری، به خصوص شناخت و به‌کارگیری نرم‌افزارهای CAD، نرم‌افزارهای شبیه سازی و نرم‌افزارهای مدل‌سازی، برای تحلیل و طراحی سدها و پروژه‌های مشابه بسیار مهم است. با توجه به هزینه بالای ساخت و تبعاتی که بروز هر گونه خطا در این حوزه به دنبال دارد، استفاده از نرم‌افزار می‌تواند موجب کاهش درصد خطا و سرعت بخشیدن به عملیات مختلف ساخت سد شود. در ادامه چند مورد آموزش که به نظر ما، می‌تواند در این زمینه برای شما عزیزان مفید باشد را در قالب لیست خدمت شما ارائه کرده‌ایم:

نرم افزارهای تخصصی سد سازی

نرم‌افزارهای تخصصی که در شغل مهندسی سد سازی به کار می‌روند، شامل ابزارهایی در زمینه طراحی، شبیه سازی، مدل‌سازی و حتی مدیریت پروژه می‌شوند. شناخت این نرم‌افزارها، موجب ارتقا دانش و آگاهی شما و بهبود عملکردتان در حوزه‌های کاری مختلف خواهد شد. به عنوان مثال، می‌توان تحلیل‌های دقیق از مقاومت سازه، مقاومت خاک، تحلیل جریان‌های آب و حوضه‌های آبخیز، تأثیر جریان‌های باد یا زلزله بر سازه سد و… را با استفاده از این ابزارهای کامپیوتری تهیه و با تحلیل آن‌ها، نتایج حاصل را پیش بینی نمود. این نرم‌افزارها عبارت‌اند از:

 • نرم‌افزار ABAQUS
 • نرم‌افزار ANSYS
 • نرم‌افزار SAP2000
 • نرم‌افزار ETABS
 • نرم‌افزار OpenSees
 • نرم‌افزار Plaxis
 • نرم‌افزار ArcGIS
 • نرم‌افزار HEC-RAS
 • نرم‌افزار FEFLOW
 • نرم‌افزار PQ Systems

در ادامه کاربرد هر یک از نرم‌افزارهای فوق را تشریح خواهیم کرد.

نرم افزارهای تخصصی سد سازی
نرم افزارهای تخصصی سد سازی

نرم افزار ABAQUS

ABAQUS یک نرم‌افزار شبیه‌سازی عددی 3 بعدی است که برای تحلیل مسائل مهندسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زمینه سدسازی، از ABAQUS برای تحلیل تنش‌ها و تغییر شکل‌های سد، در برابر بارهای مختلف مانند بار قرارگیری خاک، بار زلزله و بار آب استفاده می‌شود. با استفاده از این نرم‌افزار، می‌توان تحلیل دقیقی از رفتار سد در شرایط مختلف انجام داد و در نتیجه، طراحی بهینه و ایمنی بیشتری برای سد به دست آورد. همچنین، می‌توان از ABAQUS برای تحلیل شکست و خرابی مواد سازه‌ای استفاده کرد.

شایان ذکر است، با توجه به ارتفاع سازه سد و فشار بسیار زیادی که در اثر حجم آب مخزن یا عوامل طبیعی مانند طوفان و زلزله به ساختمان سد وارد می‌شود، استفاده از نرم‌افزارهایی نظیر آباکوس، جهت تحلیل و پیش بینی تحمل فشار، ضروری خواهد بود. در ادامه چند مورد آموزش که به نظر ما، می‌تواند در این زمینه برای شما عزیزان مفید باشد را در قالب لیست خدمت شما ارائه کرده‌ایم:

نرم افزار ANSYS

انسیس به عنوان مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای مهندسی شناخته می‌شود که ماژول‌های مختلفی در زمینه تحلیل‌های مکانیکی، دینامیکی، حرارت و… دارد. در حوزه شغل مهندسی سد سازی نیز، می‌توان از امکانات این نرم‌افزار، در شبیه سازی سه بعدی ساختمان سازه و بخش نیروگاه برق در سدها استفاده‌های بسیاری کرد.

در کل، هر دو نرم‌افزار ABAQUS و ANSYS از نرم‌افزارهای پرکاربرد در زمینه تحلیل و طراحی سدها هستند و به مهندسان اجازه می‌دهند تا با استفاده از تحلیل‌های دقیق، طراحی بهینه و ایمنی بالاتری را فراهم کنند. در ادامه چند مورد آموزش که به نظر ما، می‌تواند در این زمینه برای شما عزیزان مفید باشد را در قالب لیست خدمت شما ارائه کرده‌ایم:

نرم افزار SAP2000

به طور خلاصه، SAP2000 یکی از قدرتمندترین نرم‌افزارهای تحلیل و طراحی سازه‌های عمرانی است که در زمینه سدسازی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند برای مهندسان، کمک شایانی در طراحی و ایمنی سدها باشد. با استفاده از SAP2000، مهندسان قادر خواهند بود، موارد زیر را به راحتی انجام دهند:

 • تحلیل دقیق سازه‌های سد و ارزیابی رفتار آن‌ها در برابر بارهای مختلف
 • طراحی سدهای با ایمنی بالا در برابر بار زلزله، بار آب و بار قرارگیری خاک
 • ارزیابی و بهینه سازی طرح‌های سدها
 • شبیه‌سازی رفتار سد در شرایط استاتیک و دینامیک
 • به‌کارگیری روش‌های مختلف طراحی سد، مانند طراحی با استفاده از روش ماتریس پیوستگی، روش عنصر محدود و روش المان‌های محدود

در ادامه چند مورد آموزش که به نظر ما، می‌تواند در این زمینه برای شما عزیزان مفید باشد را در قالب لیست خدمت شما ارائه کرده‌ایم:

نرم افزار SAP2000
نرم افزار SAP2000

نرم افزار ETABS

ETABS یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای تحلیل و طراحی سازه‌های ساختمانی است که برای تحلیل، طراحی و بهینه‌سازی سازه‌های بتنی، فولادی و سازه‌های مختلف دیگر استفاده می‌شود. در زمینه طراحی سازه‌های ساختمانی، ETABS برای تحلیل و طراحی سازه‌های بلند، سدها، پل‌ها، تونل‌ها و… به کار می‌رود. این نرم‌افزار، به مهندسان اجازه می‌دهد تا با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته و ابزارهای قدرتمند، طراحی سازه‌هایی با ایمنی بالا، کارایی بالا و هزینه کمتر را انجام دهند.  در ادامه چند مورد آموزش که به نظر ما، می‌تواند در این زمینه برای شما عزیزان مفید باشد را در قالب لیست خدمت شما ارائه کرده‌ایم:

نرم افزار OpenSees

یک نرم‌افزار آزاد و متن باز است که برای تحلیل سازه‌هایی با رفتار پیچیده، مانند سازه‌ها با ارتعاشات شدید، سازه‌های با پاسخ غیرخطی و سازه‌های دینامیک، طراحی شده است. با استفاده از OpenSees، مهندسان قادر خواهند بود موارد زیر را انجام دهند:

 • تحلیل دقیق سازه‌های عمرانی و ارزیابی رفتار آن‌ها در برابر بارهای مختلف
 • شبیه‌سازی رفتار سازه‌ها در شرایط استاتیک و دینامیک
 • ارزیابی و بهینه‌سازی طرح‌های سازه‌های عمرانی
 • به‌کارگیری روش‌های مختلف طراحی سازه‌های عمرانی مانند روش المان‌های محدود و روش عنصر محدود
 • انجام تحلیل‌های غیرخطی برای سازه‌های با رفتار پیچیده
 • شبیه‌سازی ارتعاشات زمین در اثر زمین‌لرزه و تحلیل رفتار سازه‌ها در برابر آن
 • طراحی سازه‌های با استفاده از کدهای طراحی ملی و بین‌المللی مانند طراحی بر اساس استاندارد ACI، AISC و ASCE

در ادامه چند مورد آموزش که به نظر ما، می‌تواند در این زمینه برای شما عزیزان مفید باشد را در قالب لیست خدمت شما ارائه کرده‌ایم:

نرم افزار Open SEES
نرم افزار Open SEES

نرم افزار Plaxis

Plaxis یکی از قدرتمندترین و پرکاربردترین نرم‌افزارهای مدل‌سازی رفتار ژئوتکنیکی است که برای تحلیل و طراحی سازه‌های ژئوتکنیکی و مسائل مرتبط با خاک و سنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. Plaxis قادر است تا مسائل مختلفی در حوزه ژئوتکنیکی، شامل مسائل مرتبط با پی، دیواره‌های حائل، برج‌های بلند، راه‌ها و تونل‌ها، سازه‌های حفاری، پایه‌های مختلف ساختمانی و سد سازی را حل کند.

با استفاده از Plaxis، مهندسان سد سازی قادر خواهند بود موارد زیر را بررسی کنند:

 • شبیه‌سازی رفتار ژئوتکنیکی خاک و سنگ در پاسخ به بارها و اثرات مختلف
 • تحلیل و طراحی دیواره‌های سد، پی‌ها، تونل‌ها، پایه‌های ساختمانی و سایر سازه‌های ژئوتکنیکی
 • تحلیل و بررسی پایداری و خطرات مرتبط با سازه‌های ژئوتکنیکی
 • بررسی و تحلیل تأثیرات لرزه و رویدادهای طبیعی دیگر بر رفتار ژئوتکنیکی سازه‌ها
 • شبیه‌سازی رفتار ژئوتکنیکی در شرایط اشباع و نیمه اشباع
 • بررسی تأثیرات بار زنده و ثابت بر روی رفتار ژئوتکنیکی خاک و سنگ

در ادامه چند مورد آموزش که به نظر ما، می‌تواند در این زمینه برای شما عزیزان مفید باشد را در قالب لیست خدمت شما ارائه کرده‌ایم:

نرم افزار Plaxis
نرم افزار Plaxis

نرم افزار ArcGIS

ArcGIS یک نرم‌افزار سامانه اطلاعات جغرافیایی (GIS) است که برای تحلیل و نمایش داده‌های مکانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زمینه سدسازی، از ArcGIS برای تحلیل و نمایش داده‌های مکانی مرتبط با سدها مانند زمین‌شناسی، هیدرولوژی، توپوگرافی و مکانیک خاک استفاده می‌شود. این نرم‌افزار به مهندسان امکان می‌دهد تا با استفاده از داده‌های مکانی، تحلیل دقیقی از رفتار سد در شرایط مختلف انجام داده و در نتیجه، طراحی بهینه و ایمنی بیشتری برای سدها به دست آورند. در ادامه چند مورد آموزش که به نظر ما، می‌تواند در این زمینه برای شما عزیزان مفید باشد را در قالب لیست خدمت شما ارائه کرده‌ایم:

نرم افزار آرک جی آی اس (ArcGIS)
نرم افزار آرک جی آی اس (ArcGIS)

نرم افزار HEC-RAS

نرم‌افزار HEC-RAS یکی از محبوب‌ترین و قدرتمندترین نرم‌افزارهای مدل‌سازی سیستم‌های رودخانه‌ای است که برای تحلیل هیدرولیکی سیستم‌های رودخانه‌ای و طراحی سدها، پل‌ها و سایر سازه‌های رودخانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نرم‌افزار، برای تحلیل تراکم جریان، سرعت جریان، ارتفاع آب و توزیع فشار در رودخانه‌ها و سیستم‌های آبی استفاده می‌شود. در ادامه چند مورد آموزش که به نظر ما، می‌تواند در این زمینه برای شما عزیزان مفید باشد را در قالب لیست خدمت شما ارائه کرده‌ایم:

نرم افزار PQ Systems

همان‌طور که اشاره کردیم اجرای پروژه‌های سد سازی، نیاز به رعایت اصول مدیریتی در زمینه فرآیندها، منابع و نیروی انسانی دارد تا در نهایت، کیفیت سازه و ایمنی آن کاملاً تضمین گردد. در این میان، PQ Systems یک نرم‌افزار مدیریت کیفیت است که در حالت کلی برای کنترل کیفیت و بهبود فرآیندهای تولیدی و خدماتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زمینه سدسازی نیز، PQ Systems برای کنترل کیفیت اجرای مراحل و عملیات مختلف در فرآیندهای سدسازی و ایمنی سدها استفاده می‌شود.

معرفی منبع یادگیری نرم افزارهای شغل مهندسی سد سازی

راه‌های مختلفی برای کسب مهارت و دانش کافی جهت استفاده از این نرم‌افزارها، پیش روی مهندسین سدسازی قرار دارد؛ آنها هم با شرکت در دوره‌های آموزشی حضوری و هم با شرکت در دوره‌های آنلاین آموزشی، قادر به یادگیری کار با این نرم‌افزارها و همچنین تقویت مهارت خود در استفاده از آنها، می‌باشند. پیشنهاد ما به کسانی که علاقه دارند کار با این نرم‌افزارها را یاد بگیرند، شرکت در دوره‌های آموزشی آنلاین می‌باشد؛ زیرا هم از هزینه‌ی کمتری برخوردار هستند و هم به‌صورت همیشگی به ویدیو‌های جلسات آموزشی دسترسی دارند و می‌توانند هر زمان که نیاز داشتند، آنها را دوباره مشاهده نمایند تا مشکلات و ایراداتشان بر طرف شود. یکی از وب‌سایت‌هایی که به‌صورت حرفه‌ای اقدام به تدریس آنلاین و برگزاری کلاس‌های مجازی نموده است، وب‌سایت فرادرس می‌باشد. این وب‌سایت از سال‌های گذشته فعالیت خود را شروع کرده است و افراد بسیاری در دوره‌های آنلاین آنها شرکت نموده‌اند.

وب‌سایت فرادرس
وب‌سایت فرادرس
پیشنهاد آموزشی مرتبط:

سخن پایانی

سد سازی یکی از مهم‌ترین زیرشاخه‌های مهندسی عمران است که به طراحی، ساخت، نگهداری و بهبود سدها می‌پردازد. سد سازی به عنوان یک شغل پیچیده، نیاز به داشتن مهارت‌ها و تخصص‌های خاصی دارد. در این مقاله، به بررسی وظایف، مهارت‌ها، نرم‌افزارهای تخصصی و حوزه‌های کاری در شغل مهندسی سد سازی پرداخته شد. امیدواریم مطالب ارائه شده، اطلاعات کافی در رابطه با شغل مهندسی سد سازی را در اختیار شما قرار داده باشد.

در پایان از این که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید سپاسگزاریم. لطفاً لینک این مقاله را در اختیار دوستان خود نیز قرار دهید تا در صورت تمایل، اطلاعات کافی در خصوص شغل مهندسی سد سازی را کسب نمایند. همچنین می‌توانید با ارائه نظرات خود در قالب کامنت، ما را در بهبود مطالب این نوشتار یاری کنید. پیروز و موفق باشید.

بر اساس رای 4 نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«علی آبیار» دانش‌آموخته رشته مهندسی IT است و به نوشتن، موسیقی، شعر، طبیعت و البته برنامه‌نویسی و تکنولوژی‌های سطح وب علاقه دارد. رزومه تخصصی او بیشتر در زمینه «سئو و تولید محتوا» است؛ همچنین در رزومه تخصصی‌اش، چند پروژه برنامه‌نویسی وب، مدیریت وب‌سایت و توسعه محتوای آن‌ها دیده می‌شود. او تا به امروز، تولید و ویراستاری مطالب متنوعی از مجلات اینترنتی «کاپریلا» و «تاپریلا» در حوزه‌های: تکنولوژی، سئو، کسب و کار، دیجیتال مارکتینگ و… را به عهده داشته است. «علی آبیار» در حال حاضر به صورت فریلنسر بر روی پروژه‌های مختلف داخلی و خارجی در حوزه طراحی وب (Front-End) و سئو فعالیت می‌کند.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.